Трябва ви уеб хостинг? Разгледайте предложенията на ICDSoft.

Web hosting from ICDSoft.

Това не е платена реклама. Безплатна е. Макак така безплатна? Защо?

Харесвам собственика на тази фирма, той ползва част от печалбата ѝ за редица благотворителни инициативи.

Статистическа манипулация финансирана от Европейския съюз

Неодобрение към плоския данък
Контролният въпрос потвърждава тази нагласа: „Кое от изброените твърдения се доближава най-много до представата ви за данъчна справедливост?“, с възможни отговори „богатите плащат повече, останалите по-малко“, „всички плащат малки или никакви данъци“, „всички плащат високи данъци“ и „бедните не плащат данъци“.

„богатите плащат повече, останалите по-малко“ - всъщност това е плоския данък, който се нарича правилно пропорционален (защото ставката му е еднаква).

Когато питат хората дали искат богатите да имат по-голяма данъчна ставка, повечето от тях не разбират думата „ставка“ и си мислят, че ги питат дали богатите да плащат повече данъци (както е в момента - те плащат повече данъци, защото ставката е „плоска“ - няма таван за данъка върху дохода, такъв има само за осигурителния рекет).

Изненадващо, също и нулевите данъци са по вкуса само на една четвърт от анкетираните (24.9%).

Това е доказателство за неспособност да се мисли критично (четвърт от анкетираните!). Нали ако данъците са нулеви за всички няма да има пари за съществуване на държавата и мястото ѝ ще заемат множество организирани престъпни групи за рекет (охранители).

Най-силно одобрение от 47.7% респондентите дават за прогресивния модел: богатите плащат повече, бедните по-малко.

Това е грешно, защото това не е „прогресивен модел“ - това е пропорционалния данък, наричан „плосък данък“.

При прогресивния данък богатите (би трябвало да) плащат непропорционално повече. А разликата между това да плащат повече и да плащат непропорционално повече е съществена.

В статията не пише колко са били респондентите, но вероятно не са били представителна извадка и не са взели мерки да проверят дали разбират какво значи данъчна ставка.

Коментари

Финансовите услуги и червената лента

Да спрем банковия и картовия лобизъм

Знаеш ли какви промени в законите ти готвят? Готов ли си да се подчиняваш на господарите си?

Ново! От 2023 година! Нашите законотворци (които изобщо не взимат пари за писане на закони) пак пишат промени в закон по много подозрителен начин. Промените са "скрити" в края на проект за закон, в заглавието на който се твърди, че ще се изменя ДОПК. Обаче се оказва, че това не е съвсем така - променят се и други закони...

Опитват да вкарат промени, които само до преди месеци не успяха! Дали този път ще успеят да гласуват в интерес на тесен кръг лица?

Демокрацията работи само ако гражданите се интересуват какви закони смятат да се гласуват в Народното събрание. Също така, за да работи демокрацията, се налага и народните представители да са наясно с това, което гласуват.

Да спрем банковия лобизъм!

Популярни статии

Проблемът с амплитудно модулираната светлина и ползването на широчинно-импулсна модулация за регулиране на яркостта на светлинни източници

За вредата от озонаторите и йонизаторите на въздух

Снимане на публични и обществени места - правни аспекти

Ремонт на печка духалка (ремонтирана преди това неправилно от неизвестен майстор)

По-лоша частна пощенска услуга от Български пощи? Запознайте се с услугата „пощенско писмо“ на Еконт

Политиците пак заговориха, че щели да създават работни места

Данък върху финансовите транзакции

Блогове

Още, още блогове

Още блогове

Всички публикации в блога (цъкни тук за да се отвори архива)

Показване на още